Demokrati i praktiken när deltagare inom LSS mötte politiker

På bild: politiker och deltagare inom lss

Hur kan daglig verksamhet utvecklas? Hur kan personer med funktionsnedsättning få större möjlighet att påverka? Och vad vill politikerna förändra i Surahammars kommun

Det var några av frågorna när omkring 20 deltagare inom LSS-verksamheten i Surahammars kommun träffade gruppledare från de politiska partierna för en demokratiträff förra veckan.

Träffen arrangerades av Daglig verksamhet och var den första i sitt slag i Surahammars kommun. Inför mötet hade deltagarna tillsammans förberett frågor om sådant som är viktigt för dem i vardagen och inför framtiden.

Deltagarnas frågor stod i centrum

Under träffen fick deltagarna själva ställa sina frågor till politikerna. Samtalen handlade bland annat om daglig verksamhet, fritid och kultur, tillgänglighet, möjligheten att påverka och hur personer med funktionsnedsättning kan få bättre förutsättningar att leva ett självständigt liv.

Syftet var att skapa ett möte där deltagarna kunde få svar på sina frågor, framföra sina önskemål och samtidigt få möjlighet att möta politiker på ett begripligt och tillgängligt sätt.

Träffen leddes av Margareta Hallner, som har lång erfarenhet av arbete med demokrati och delaktighet för personer med funktionsnedsättning och är ledare för Mitt Val.

Bild visar skärm med frågor till politikerna

Dialogen ska fortsätta

Demokratiträffen verkar också ha lagt grunden för en fortsatt dialog.

Både deltagare och politiker lyfte betydelsen av att fortsätta mötas och prata om de frågor och önskemål som kom fram under träffen. Ambitionen är att hitta former för en bättre och mer återkommande dialog mellan LSS-verksamheten och politiken.

Det här blev ett väldigt bra möte! Både deltagarna och politikerna vill fortsätta dialogen och hitta fler möjligheter att mötas och prata om de frågor som är viktiga för deltagarna, säger Roxana Bejersten, områdeschef LSS i Surahammar.

Det ger deltagarna större möjlighet att berätta vad som fungerar bra, vad som kan bli bättre och vilka frågor som är viktiga för dem – samtidigt som politikerna får möjlighet att lyssna direkt på dem som berörs.

Demokrati handlar inte bara om att rösta på valdagen. Det handlar också om att kunna uttrycka sin åsikt, bli lyssnad på och få möjlighet att påverka frågor som rör den egna vardagen.